MNB: erősíteni kell a zöld finanszírozást Magyarországon
A globális energiaválság miatt az energetikai fordulat soha nem volt ilyen fontos, az energiafüggőség csökkentése és az energiafüggetlenség megteremtése mindennél sürgetőbbé vált, az energiabiztonság növelése és a klímasemlegesség megteremtése ugyanazon lépések megtételét igényli. Magyarország energiafüggősége a legutóbbi adatok szerint az energiaimport révén tavaly 54,4%-os volt, a megújuló részaránya 11,9%. Csak az idei első negyedévi külkereskedelmi mérlegben 2 milliárd eurót romlott a magyar energiaegyenleg.
Az átállás óriási beruházásokat igényel, a környezeti fenntarthatóság azonban elérhető és számottevő előnyökkel is jár. A McKinsey szerint 2050-ig megvalósítható Magyarországon a klímasemlegesség. A fordulat a következő 28 évben a szokásos üzletmenethez képest 150-200 milliárd eurónyi többletberuházást igényel, míg a nukleáris energia hasznosításával is számoló hazai Nemzeti Tiszta Fejlődési Stratégia 48-60 milliárd euró beruházási költséggel számol.
Az MNB egyik mandátuma tavaly augusztus óta a környezeti fenntarthatóság elősegítése. 2021-ben 10 zöldkötvény-kibocsátás történt 226 milliárd forint összegben, 21 ESG-alap jelent meg 158 milliárd forint eszközértékkel, és 2 zöld állampapír kibocsátás volt 145 milliárd forint értékben. 2022-ben tovább 3 zöldállampapír-kibocsátás történt 150 milliárd forint értékben, és 31 új ESG-alap ért el 133 milliárd forint eszközértéket. A Zöld Otthon Programhoz hasonló finanszírozási megoldásoknak most nincs itt az ideje, de a folytatáshoz szükséges műhelymunkát most kell elvégezni. A zöld hitelezés előmozdítására tőkekövetelmény-kedvezmények is alkalmasak, és további innovációkon dolgozik a jegybank: ilyen például a zöldtermékkereső.
Kormány: számos eszköz támogatja a zöld átállást
A hazai kkv-k egyszerre szembesülnek strukturális és akut kihívásokkal, előbbiek közé tartozik a zöld átmenet kihívása. Egy 2021-es KPMG-felmérés alapján az ESG és kiemelten a fenntarthatósági szempontok egyre hangsúlyosabban jelennek meg a nagyvállalati döntéshozatalban, a vezérigazgatók 58%-a szembesült ilyen igénnyel is az érdekeltek részéről. A megkérdezett európai beszerzési vezetők 20%-ánál már most elsődleges kritérium a fenntarthatóság a beszerzési döntéseknél vagy beszállítói átvilágításoknál. Az adatgyűjtési, jelentéstételi és tanúsítványi kötelezettségek teljesítése önmagában is 2-3 milliárdos költséget jelenthet a beszállító kkv-k számára, a termékfejlesztésekhez szükséges beruházások költségei ennél nagyságrendekkel magasabbak lehetnek.
Az akadályok leküzdéséhez kormányzati beavatkozásokra is szükség van, leginkább:
- a működési fenntarthatóság megteremtésében
- a finanszírozásban
- a vevői és jogszabályi megfelelőségben.
A vállalkozások zöld átállását már eddig is több eszközzel támogatták.
Ingatlanközvetítés, Lakásépítés, lakásvásárlás?
Zöldhitel Csoporttal zöld út, bármely megoldáshoz!
A Zöldhitel Csoport szakértői segítséggel, kamatkedvezmény javaslatokkal, hatékony és gyors ingatlanközvetítéssel, hiteligénylési folyamattal támogatja az új lakásba, családi házba költözőket. További információ és segítség a www.zoldhitel.hu oldalon vagy a 06303426308-as telefonszámon. Zöldhitel főoldal | Zöldhitel Csoport (zoldhitel.hu)
#MNB #ESG #fenntarthatóság #zöldátállás #szakértőitámogatás
Forrás: MNB, Portfolio, www.zoldhitel.hu