HÍREK

Száj- és körömfájás negatív hatása

Kismértékben romlott az agrárium helyzetértékelése az első negyedév végére. A kilátások elsősorban a tejtermelőknél, a sertés- és a húsmarhatartóknál romlottak a száj- és körömfájás megbetegedések miatt. – közölte az MBH Bank szerdán a pénzintézet agrár- és élelmiszeripari üzletágának negyedévente közzétett elemzésében.

Az MBH AgrárTrend Index értéke március végén a 48 pontos skálán 32,4 pontot mutatott. Ezzel némileg távolodott az egyensúlyi szintnek tekintett 35 ponttól. A negyedéves és éves összevetésben egyaránt 1,3 pontos csökkenés elsősorban a több mint 50 év után megjelenő száj- és körömfájás betegség közvetetett és közvetlen hatásaival magyarázható.

A madárinfluenza-járvány, a vámháborúk és az árréskorlátozások rövid távon szintén növelték a bizonytalanságot az agráriumban – tették hozzá.

Az ágazatban tapasztalható óvatosságot tükrözi, hogy a vizsgált 12 termékpálya közül három – a hajtatott- és a szabadföldizöldség-termesztők, valamint a szőlő-bortermelők – tartják továbbra is kedvezőnek a kilátásokat. A keresleti piacnak köszönhetően a hajtatott zöldség, a húsvéti időszakban tapasztalható igény révén a tojás-, valamint a jó állapotban lévő vetések és a kedvező felvásárlási árak nyomán a búzatermékpálya adta a legkedvezőbb értékelést.

A magyar agrárium kibocsátásának legnagyobb részét adó szántóföldi növénytermesztés esetében a visszajelzések szerint az őszi vetések az ország nagyobb részén általánosságban véve jó. A csapadékhiányos térségekben ennél valamivel gyengébb, kielégítő állapotban vannak.

A hazai terményárak a világpiaci tendenciákkal szemben jelenleg inkább keresleti piacot tükröznek, kedvező exportfeltételek mellett. A termelői árak az első negyedévben 20-25 százalékkal haladták meg a bázis időszakit.

A gyümölcstermesztőknél a hirtelen betörő tavaszi fagyok az ország egyes pontjain több fajtánál is elvitték az idei termés nagyját. Amit a hazai ültetvények java még részben sem tud kompenzálni. A nagyobb gyümölcstermesztő országokban szintén jelentős terméskieséssel kell számolni – ismertették.

Az ágazatban a zöldségtermesztők, azon belül is a hajtatott kertészetek kilátásai a leginkább pozitív, legfőképp a zárt, termesztési környezetnek és a javuló magyar piaci pozícióknak köszönhetően.

A szőlő-bor kategóriában az inputárak növekedésével összhangban 5-8 százalékkal nőttek az árak – áll az elemzésben.

A száj- és körömfájás megbetegedés leginkább a szarvasmarha-ágazatot sújtotta. A vírus öt Győr-Moson-Sopron vármegyei tejelőtelepet érintett, 25-30 milliárd forintnyi kárt okozva. A vírus további terjedése a hazai élelmiszer-gazdaság ötödét – mintegy 2700 milliárd forint értékben – érintheti, ezért kulcsfontosságú a védekezés– hangsúlyozták.

A sertéságazatban a korábbi tapasztalatok miatt előrébb járnak a védekezésben. Míg a baromfiszektorban a madárinfluenza rontotta a kilátásokat. A tojásnál a húsvét körüli kereslet viszonylag jól alakult, az árréskorlátozás azonban kis teret hagyott az árazásra – írták.

Vállalkozói hitelmegoldást keresel? Üzleti terv készítésben van szükséged segítségre?  Keresd szakértőinket: +36209835005; +36306489525; +36303426308; +36303732000; +36209714686 www.zoldhitel.hu kapcsolat@zoldhitel.hu

Forrás: Nemzeti Hírügynökség – MBH Bank: a száj- és körömfájás betegség hatására romlottak az agrárium kilátásai az első negyedév végére Főoldal | Zöldhitel Csoport

#száj-_körömfájás #MBHBank #agrárium #tej #sertés #marha

száj- és körömfájás járvány

száj- és körömfájás járvány

MEGOSZTÁS

IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE ÉS ÉRTESÜLJ ELSŐK KÖZÖTT SZOLGÁLTATÁSAINKKAL KAPCSOLATOS ÚJDONSÁGOKRÓL!

Egy hírlevél naprakész információkkal lehet hasznos, ezért fontos számunkra, hogy minél frissebb és szakmai információkhoz jussanak ügyfeleink, partnereink a hetente készülő hírlevelünk által.  Köszönjük, ha feliratkozol hírlevelünkre!

KORÁBBI HÍREK

kivitelezői felelősségbiztosítás
MOL

Újabb külföldi MOL siker

Azerbajdzsáni földgázkészletek kitermelésére vonatkozó kereskedelmi megállapodásokat kötött a Mol csoport vegyesvállalati partnereivel – közölte a társaság pénteken az MTI-vel. A tájékoztatás szerint a SOCAR és

TOVÁBB OLVASOM »
termék
termék külkereskedelem

Termék-külkereskedelmi többlet

Márciusban 1,6 milliárd euró volt a termék-külkereskedelmi többlet, februárhoz képest az export és az import kiigazított volumene egyaránt 2,0%-kal csökkent. 2024. márciusban a  termék kivitel

TOVÁBB OLVASOM »
turizmus
turizmus

MTÜ: forgalmas volt a Pünkösd

MTÜ: az év eddigi legforgalmasabb hosszú hétvégéje volt a pünkösdi. Mintegy 280 ezer vendég csaknem 530 ezer vendégéjszakát töltött el a hazai szálláshelyeken a pünkösdi

TOVÁBB OLVASOM »
bankrendszer
MNB

MNB: stabil a magyar bankrendszer

MNB: továbbra is stabil a magyar bankrendszer. A magyar bankrendszer továbbra is stabil, sokkellenálló-képessége erős, ugyanakkor a tavalyi kiemelkedő jövedelmezőség után a profitja 2024-ben csökkenni

TOVÁBB OLVASOM »