HÍREK

Zöld átállás a nehéziparban?

GFM-államtitkár: a nehézipar jövőjét a zöld átállás jelenti

 

A magyar kormány álláspontja, hogy a nehézipar jövőjét Európában és Magyarországon is a zöld átállás jelenti – mondta a Gazdaságfejlesztési Minisztérium (GFM) iparpolitikáért és technológiáért felelős államtitkára egy budapesti konferencián csütörtökön.

A szeptember 27-e és 29-e között zajló, európai alumíniumipari konferencia második napján Fábián Gergely hangsúlyozta, hogy az Európai Unió kiemelt célként tekint a stratégiai autonómia kérdésére. Amely a gyakorlatban arról szól, hogy az európai ipar szereplői hogyan bővíthetik termelésüket és hogyan tudják felvenni a versenyt az olcsóbb és gyakran gyengébb minőségű importtal. Ez összhangban van a magyar célokkal – jegyezte meg.

Az európai nehézipar számára a zöld átállás biztosíthatja versenyelőnyt az olcsóbb importtal szemben. A zöld technológiák térnyerése pedig alapvető az energiaintenzív és magas szén-dioxid-kibocsátású iparág fenntartható és környezetbarát működésének biztosításhoz – hangsúlyozta.

A szektor előtt álló globális kihívások között említette a háború hatásait, az inflációt és az emelkedő kamatokat, valamint a világgazdaságban kialakuló blokkosodást, amelyek a kereskedelmi korlátozások növekedésével járhatnak. A kínai gazdaság lassulása is hátrányosan érinti a szektor szereplőit – jegyezte meg.

Az előadásában bemutatott adatsor szerint 2020 második negyedéve óta a nehézipar kibocsátása Európában és Magyarországon is elmaradt a többi ipari ágazat termelési szintjétől, míg a pandémia előtt együtt mozogtak. A globális alumíniumtermelés növekedési üteme 2017-től lassul. Ami részben az európai termelés csökkenésével magyarázható.  Európában a szektor szereplői magas termelési költségek és a munkaerőhiánnyal küzdenek. Miközben óriási a versenyben vannak kínai és ázsiai vállalatokkal.

Magyarországon 2021-ben a nyersanyagiparban csaknem 9800 vállalat működött. Amelyek mintegy 200 ezer munkavállalót alkalmaztak. A szektor 1012 milliárd forint nyereséggel és 10 346 milliárd forint bevétellel zárta az évet a prezentáció adatai szerint. A nehézipar éves teljesítménye 2021-ben 2,7 milliárd euró. Jelenlegi árfolyammal számolva több mint 1000 milliárd forint volt. A szektorban mintegy 16 ezren dolgoztak 246 cég alkalmazásban.

Az államtitkár szerint az ipar más területein teret nyerő megatrendek a nyersanyag- és nehéziparban is alkalmazhatóak, úgy, mint

  • a robotizáció,
  • az automatizáció,
  • vagy a hálózatba kapcsolt eszközök (Internet of Things – IoT) alkalmazása.

Kiemelte, hogy a magyar újraiparosítási stratégiában kijelölt féltucat szektorban – jármű-, élelmiszer- egészség-, nyersanyag- és kreatívipar, valamint az ICT (információs és kommunikációs technológiák) – működő vállalatokkal történő konzultációt követően a kormány versenyképességet növelő célterületeket határozott meg. Konkrét javaslatokat is megfogalmaztak

  • többek között a zöld átállás pénzügyi támogatása,
  • a fenntartható projektek célzott állami támogatása,
  • az energiainfrastruktúra javítása,
  • az újrahasznosítás arányának emelése
  • és a bürokratikus akadályok csökkentése – sorolta.

Vállalkozásod fejlesztéséhez partnert keresel? Üzleti terv készítés, hitelkérelem összeállítása szakértői segítséggel könnyebb! Látogass el weboldalunkra és jelezd igényedet a Kapcsolat | ZöldSzéchenyiKártya (zoldszechenyikartya.hu)  vagy a Kapcsolat | Zöldhitel Csoport (zoldhitel.hu) menüpontokban vagy hívj bennünket a 30-373-2000, 70-791-1313, 30-342-6308-as telefonszámokon.

zöld

#zöld #átállás #ipar #nehézipar #robot #automatizálás #EU #Magyarország

Forrás: www.mti.hu

MTI 2023. szeptember 28., csütörtök 12:52

turizmus

MEGOSZTÁS

IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE ÉS ÉRTESÜLJ ELSŐK KÖZÖTT SZOLGÁLTATÁSAINKKAL KAPCSOLATOS ÚJDONSÁGOKRÓL!

Egy hírlevél naprakész információkkal lehet hasznos, ezért fontos számunkra, hogy minél frissebb és szakmai információkhoz jussanak ügyfeleink, partnereink a hetente készülő hírlevelünk által.  Köszönjük, ha feliratkozol hírlevelünkre!

KORÁBBI HÍREK

autópálya matrica
autópálya matrica

Autópálya matrica dömping

A tavaly áprilisi bevezetésétől idén március végéig több mint 2 millió napi autópálya-matricát vásároltak a Magyarországon közlekedők. A matricák mintegy 70 százalékát külföldi járművekre vették.

TOVÁBB OLVASOM »
osztalék
Magyar Telekom osztalék

Magyar Telekom osztalék

A Magyar Telekom kedden tartott éves közgyűlése elfogadta az igazgatóság osztalék fizetési javaslatát, amely alapján a 2024-es év után a részvényeseknek 90,858 milliárd forint osztalékot

TOVÁBB OLVASOM »
készpénz

Készpénz használati törvény

Az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) a készpénz használatról szóló törvénytervezet módosítását kéri a kormánytól, mert a tervezet több olyan ponton is kötelezővé tenné a készpénz

TOVÁBB OLVASOM »
száj- és körömfájás kártalanítás

Száj- és körömfájás utáni kártalanítás

A kormány kiemelt célja a ragadós száj- és körömfájás vírus mielőbbi megállítása. Illetve az érintett gazdálkodók kártalanítása. A mentesítést követően, a veszély elmúltával fontos ösztönözni

TOVÁBB OLVASOM »
lakbér
lakbér

Országos lakbér árak változása

A KSH-ingatlan.com márciusi lakbér indexe szerint a fővárosi lakbérek 0,7 százalékkal emelkedtek februárhoz képest. Országos szinten 0,1 százalékos volt a drágulás, ami lényegében stagnálás. Éves

TOVÁBB OLVASOM »