HÍREK

37%-kal nőttek az ipari termelői árak

A KSH 2023.01.05-én megjelent gyorstájékoztatója szerint 2022 novemberében az ipari termelői árak átlagosan 37,0%-kal emelkedtek az egy évvel korábbihoz képest.

A belföldi értékesítés árai 63,7, az exportértékesítésé 23,4%-kal magasabbak voltak. A belföldi értékesítés árainak gyorsabb növekedését az okozta, hogy a jelentős drágulást realizáló energiaipar részaránya a hazai eladásokban jóval nagyobb, mint az exportban.

Az energiaárak meredek emelkedése mellett az alapanyagok drágulásának és a forint gyengülésének is árfelhajtó hatása volt.

Az előző hónaphoz viszonyítva a belföldi értékesítés árai 1,6%-kal növekedtek, míg az exportéi 2,0%-kal csökkentek, így az ipari termelői árak összességében 0,8%-kal mérséklődtek.

2022 novemberében a 2021. novemberihez képest:

  • A belföldi értékesítés árai átlagosan 63,7%-kal magasabbak voltak, ezen belül a 62%-os súlyt képviselő feldolgozóiparban 35,6, a 33%-os súlyú energiaiparban (villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás) – a világpiaci árak drasztikus növekedése és a hatósági ár szabályozásának módosítása következtében – 131%-kal emelkedtek.
  • Az ágazatok rendeltetés szerinti csoportjai közül belföldön az energia- és továbbfelhasználásra termelő ágazatokban együttesen 82,9, a beruházási javakat gyártókban 16,2, a fogyasztási cikkeket gyártókban 39,4%-kal nőttek az árak.
  • Az ipari exportértékesítési árak 23,4%-kal magasabbak voltak, ezen belül a 96%-os súlyt képviselő feldolgozóiparban 21,6, a 3,8%-os súlyú energiaiparban 59,0%-os volt a drágulás.

A termelési költségek folyamatos növekedésében is tükröződik a magyar gazdaság energiahelyzete. Ahogyan korábbi elemzésünkben is rávilágítottunk, energiahatékonysági projektek, a működés felülvizsgálata nélkül nem lehet a versenyképességben javulni. Mind a hazai, mind a külföldi versenytársakkal szemben a fenntarthatóbb, megújuló energiamegoldások alkalmazása felé kell fordulni.

Továbbra is úgy látjuk érdemes átvilágítani a működést és megoldásokat keresni az eredményesség érdekében. Ebben tudnak segíteni a Zöld Consulting szakértői. Keress bennünket és keressünk együtt megoldást! Projekttanácsadás | Zöldhitel Csoport (zoldhitel.hu) Vállalati hitelek | ZöldSzéchenyiKártya (zoldszechenyikartya.hu)

Forrás: KSH, Zöldhitel főoldal | Zöldhitel Csoport (zoldhitel.hu)

tanácsadás

MEGOSZTÁS

KORÁBBI HÍREK

MNB
MNB államháztartási adatok

MNB finanszírozási adatok

MNB: a GDP 11,9 százaléka volt az államháztartás finanszírozási igénye az első negyedévben A pénzügyi számlák előzetes adatai szerint az államháztartás nettó finanszírozási igénye 2020

TOVÁBB OLVASOM »
Forint
Forint likviditás

Csökkenő Forint likviditás

MNB: a tartalékkötelezettség növelése szűkítette a bankrendszer Forint likviditását áprilisban Áprilisban a bankrendszer szabad Forint likviditása – elsősorban a kötelező tartalékrendszer átalakítása miatt – szűkült,

TOVÁBB OLVASOM »
MNB
MNB adatok

Friss MNB adatok érkeztek

MNB: az áruegyenleggel együtt márciusban aktívummal zárt a fizetési mérleg Márciusban az előző havinál 606 millió euróval kedvezőbb egyenleggel, 446 millió euró aktívummal zárt a

TOVÁBB OLVASOM »
magyar gazdaság
magyar gazdaság

A magyar gazdaság jobban teljesíthet

Javította a magyar gazdaság idei és jövő évi teljesítményére szóló előrejelzését az EBRD Javította a magyar gazdaság idei és jövő évi növekedési teljesítményére szóló előrejelzését

TOVÁBB OLVASOM »
mezőgazdasági
mezőgazdasági áremelkedés

Lassuló mezőgazdasági áremelkedés

KSH: lassult a mezőgazdasági felvásárlási árak emelkedése márciusban Márciusban 21,9 százalékponttal lassult a mezőgazdaság termelői árak emelkedése.: A felvásárlási árak átlagosan 5,1 százalékkal voltak magasabbak,

TOVÁBB OLVASOM »